Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Poradnik motoryzacyjny

Jak napisać oświadczenie o kolizji?

Udostępnij znajomym
Wystarczy kilka sekund nieuwagi, niefortunny zbieg okoliczności albo po prostu pech i stłuczka gotowa. Nikt tego nie chciał, ale wydarzyło się. Pojawia się wtedy pytanie – Co dalej?

Gdy dochodzi do kolizji, naszym obowiązkiem jest jak najszybsze usunięcie pojazdu na pobocze, tak aby nie utrudniał jazdy innym uczestnikom ruchu drogowego. Za tamowanie lub utrudnianie ruchu drogowego możemy narazić się na otrzymanie mandatu karnego. W przypadku stłuczki lub kolizji nie mamy obowiązku wzywania służb porządkowych. Należy w takiej sytuacji ustalić dane personalne sprawcy oraz jego polisy ubezpieczenia OC. Następnie piszemy wspólne oświadczenie z miejsca zdarzenia. Warto wozić ze sobą w schowku przygotowany druk. W stresującej sytuacji, jaką bez wątpienia jest stłuczka, pomoże nam uporządkować myśli i zagwarantuje, że żadna z istotnych informacji nie została pominięta.

W przypadku kiedy okoliczności zdarzenia wzbudzają nasze podejrzenia np. kiedy nie wiemy, która strona była sprawcą kolizji bądź mamy podejrzenie, że drugi kierowca może być nietrzeźwy – zawsze warto wezwać policję.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy gotowego oświadczenia sprawcy kolizji?

Możemy spisać je samodzielnie. Najważniejsze, aby oświadczenie o zdarzeniu drogowym posiadało wszystkie ważne elementy. Należą do nich:
 
 • dane kierowców: imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania;
 • dane właścicieli pojazdów, w przypadku gdy kierowcą pojazdu nie był jego właściciel;
 • dane pojazdów: numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ samochodu;
 • dane polisy OC sprawcy: numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela;
 • zawarcie informacji o tym, kto był sprawcą zdarzenia a kto poszkodowanym;
 • datę, miejsce i czas zdarzenia;
 • opis okoliczności kolizji;
 • precyzyjne opisanie zakresu i stopnia zniszczeń samochodów;
 • informację czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w pojazdach;
 • dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami;
 • czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej.

Im więcej informacji zawrzemy w oświadczeniu, tym łatwiej będzie określić okoliczności zdarzenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć, kto jest sprawcą stłuczki, warto zadzwonić po policję, która po zapoznaniu się z obiema wersjami, pomoże ustalić sprawcę.

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc - 22 506 61 50 - całodobowy numer alarmowy!

Skontaktuj się z nami i powierz swój samochód fachowcom. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela, a Twój naprawiony samochód w umówionym terminie odstawimy pod Twoje drzwi.

W załączniku znajdą Państwo gotowy druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Warto go wozić w schowku, tak na NA WSZELKI WYPADEK!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły