Poradnik motoryzacyjny

Piłeś? Nie jedź!

Udostępnij znajomym
Powoli zbliżamy się do wakacji oraz tradycyjnego okresu urlopowego, podczas którego wiele osób korzysta z letniego wypoczynku. Relaks może wiązać się ze spożywaniem alkoholu. Statystycznie ponad 60% wszystkich wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, ma miejsce w najcieplejszym okresie roku - od maja do października. „To tylko jedno piwo” – ile razy słyszałeś to stwierdzenie? Warto pamiętać, że już po jednym piwie osoba prowadząca samochód jest zagrożeniem na drodze, dlatego zasada jest prosta – Piłeś? Nie jedź!

Po jakim czasie od spożycia alkoholu mogę wsiąść za kierownicę?

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który jasno zasygnalizuje nam, ile możemy wypić, aby później bezpiecznie i bez konsekwencji prowadzić samochód. Wszystko jest uzależnione od wielu czynników, a także od indywidualnego metabolizmu i spalania alkoholu. Wpływ na to ma między innymi to, co jemy, ile spaliśmy, tempo spożywania alkoholu, płeć oraz waga. Najbardziej wiarygodny wynik otrzymamy, korzystając z wysokiej jakości alkomatu. Na policyjnych komisariatach mamy możliwość poddać się darmowemu badaniu. Ważne, żeby nie robić tego chwilę po wypiciu, ponieważ wynik będzie niewiarygodny.

Coraz bardziej popularne stają się internetowe „kalkulatory promili”. Niewiele osób jednak wie, w jaki sposób działają. Na podstawie uzupełnianych przez nas danych, matematyczny algorytm podaje szacowaną zawartość alkoholu we krwi. Należy pamiętać, że są to wyłącznie wartości orientacyjne i uśrednione. Wirtualny alkomat może posłużyć nam jako wskazówka, ile nasz organizm potrzebuje czasu, aby pozbyć się alkoholu z organizmu. Istnieje jednak wiele czynników, których alkomat online nie jest w stanie uwzględnić, dlatego nie należy opierać się tylko na jego wyniku.

Ile promili mogę mieć, prowadząc pojazd?

Zawartość alkoholu we krwi standardowo określana jest w promilach, gdzie 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze krwi.

Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem można prowadzić samochód to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości oznaczają, że kierowca popełnił wykroczenie (pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu) lub przestępstwo (więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi).

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu. Jak to wygląda w praktyce?

50 g wódki = 20 g etanolu

100 ml wina = 12 g etanolu

0,5 l piwa = 25 g etanolu

Jak już wspominałem wyżej, należy pamiętać, że każdy organizm w innym tempie będzie usuwał alkohol, dlatego ten czas może się wydłużyć.

Jaka jest cena za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu?

Najwyższa? Spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Chociaż wydaje nam się to bardzo nieprawdopodobne i odległe, to prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, ryzyko takiego zdarzenia drastycznie wzrasta.

Badania wykazały, że zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi kierowcy zwiększa czterokrotnie ryzyko wypadku. W przypadku gdy stężenie alkoholu wynosi 0,8 promila, ryzyko spowodowania takiego zdarzenie wzrasta dziesięciokrotnie. W skrajnych przypadkach, gdy osoba prowadząca pojazd ma 2 promile we krwi rośnie stokrotnie.

Nikt z nas nie chciałby żyć z winą za odebranie życia lub zdrowia drugiej osobie, niezależnie od tego, czy to będzie inny kierowca, pieszy czy osoba siedząca obok nas. Pamiętaj, że poruszając się po drodze, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za zdrowie i życie innych osób. Nawet jeśli nikomu nie stanie się krzywda, to możesz trafić do więzienia!

Zastanów się wielokrotnie, zanim zdecydujesz się wsiąść za kółko „tylko po jednym piwku…”, ponieważ skutki takiej decyzji mogą okazać się nieodwracalne. Zawsze pamiętaj zasadę - Piłeś? Nie jedź!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły