Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Kolizja na parkingu - jak się zachować?

Udostępnij znajomym
Wystarczą sekundy, ciasny parking i… szkoda parkingowa gotowa. 

Co zrobić w sytuacji, kiedy doszło do szkody parkingowej, ale sprawca przepadł bez wieści? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiedni samochód? W artykule przedstawimy wszystkie możliwe warianty i ich rozwiązania.

Jestem sprawcą stłuczki parkingowej.

1) Czekanie na właściciela pojazdu.

Niezależnie od zaistniałej sytuacji, prawo nakazuje, aby osoba, która szkodę spowodowała, zaczekała na właściciela poszkodowanego pojazdu. Następnie należy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej (tzw. oświadczenie o kolizji). Warto wozić w samochodzie przygotowany druk, który w stresującej sytuacji zapewni nam nie tylko komfort psychiczny, ale także pewność, że nie pominiemy żadnej z istotnych informacji.

Oświadczenie możemy spisać samodzielnie. Najważniejsze, aby posiadało wszystkie istotne elementy, do których należą:
 
 • dane kierowców: imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania;
 • dane właścicieli pojazdów, w przypadku gdy kierowcą pojazdu nie był jego właściciel;
 • dane pojazdów: numer rejestracyjny, numer VIN, markę, model i typ samochodu;
 • dane polisy OC sprawcy: numer polisy ubezpieczeniowej, nazwę ubezpieczyciela;
 • zawarcie informacji o tym, kto był sprawcą zdarzenia a kto poszkodowanym;
 • datę, miejsce i czas zdarzenia;
 • opis okoliczności kolizji;
 • precyzyjne opisanie zakresu i stopnia zniszczeń samochodów;
 • informację czy uszkodzeniu uległy inne przedmioty znajdujące się podczas stłuczki w pojazdach;
 • dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami;
 • czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej.

2) Zostawienie kartki z danymi kontaktowymi.

W tym przypadku należy postarać się, aby właściciel uszkodzonego pojazdu mógł do nas dotrzeć. Jest na to kilka sposobów. Najczęściej spotykanym jest pozostawienie kartki z danymi kontaktowymi. Ponadto możemy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i poinformować go o zaistniałym zdarzeniu. W sytuacji, gdy zdarzenie miało miejsce na parkingu galerii bądź sklepu, możemy podejść do punktu obsługi klienta i poprosić o wywołanie właściciela samochodu. Należy pamiętać, że każdy sposób jest dobry, jeśli umożliwia poszkodowanemu ustalenie naszej odpowiedzialności.

Pamiętaj, jeżeli jesteś sprawcą stłuczki – nigdy nie uciekaj! W przypadku gdy zostaniesz „namierzony”, a ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego (zwrotu całości wypłaconego odszkodowania).

Jestem osobą poszkodowaną.

1) Brak sprawcy.

Wracasz do samochodu i zauważasz wgnieciony zderzak, zarysowany bok samochodu lub oderwane lusterko? Co zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie policji. Funkcjonariusze przyjadą na miejsce zdarzenia, spiszą zeznania i obejrzą samochód. Notatka policyjna będzie przydatna także, gdy zostaniesz zmuszony zlikwidować szkodę parkingową z ubezpieczenia AC.

Przed wezwaniem policji lub w oczekiwaniu na jej przyjazd warto podjąć próbę znalezienia świadków zdarzenia. Często większe parkingi posiadają monitoring, który mógł zarejestrować stłuczkę. Warto na miejscu wykonać kilka zdjęć, które w efekcie udokumentują rozmiar szkody.

2) Zidentyfikowany sprawca.

W najlepszej sytuacji jesteśmy wtedy, kiedy sprawca zaczekał na miejscu stłuczki lub zostawił swoje dane kontaktowe. W tym przypadku spisujemy wspólne oświadczenie, ale już z pozycji poszkodowanego.

Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowcy nie chcąc stracić wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, próbują się „dogadać” z poszkodowanym. W takim przypadku przekalkuluj czy takie rozwiązanie Ci się opłaca, ponieważ sfinansowanie naprawy jednego elementu uszkodzonego pojazdu może kosztować nawet kilkaset złotych. Realnie może też okazać się, że zniszczenia są większe, niż na pierwszy rzut oka na to wyglądało.

Podsumowując, gdy to Ty jesteś sprawcą stłuczki, poczekaj na właściciela pojazdu bądź upewnij się, że uda mu się z Tobą skontaktować. 

Przytrafiła Ci się stłuczka parkingowa? Zadzwoń do Compet! Powierzając swój samochód w ręce specjalistów z Compet masz pewność, że Twój pojazd zostanie naprawiony z dbałością o każdy szczegół!

Nasz konsultant załatwi za Ciebie wszystkie formalności z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Po naprawie, w umówionym terminie odstawimy Twój sprawny i bezpieczny samochód wprost pod Twoje drzwi.

Twój całodobowy numer alarmowy – 22 506 61 50!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły