Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Poradnik motoryzacyjny

Jak przygotować pojazd do podróży?

Udostępnij znajomym
Długie trasy to wyjątkowy test dla naszych pojazdów. Zanim jednak zapniemy pasy i ruszymy przed siebie, warto pamiętać o właściwym przygotowaniu samochodu do dalekiej podróży. Dlaczego? Niesprawny środek transportu to ryzyko spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze, a tego zapewne każdy kierowca wolałby uniknąć, szczególnie poza granicami kraju. 

Co powinniśmy sprawdzić w pojeździe przed planowanym wyjazdem, aby uniknąć przykrych niespodzianek, setki a może nawet tysiące kilometrów od domu?

Solidny przegląd.

Nasze przygotowania do długiej podróży zaczynamy od sprawdzenia głównych podzespołów. Należy ocenić stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców, układu chłodzenia oraz stan akumulatora. Możemy to zrobić sami, ale dbając o bezpieczeństwo własne i najbliższych nam osób, warto zaufać specjalistom i zlecić szczegółowy przegląd samochodu w certyfikowanym serwisie.

Przedwakacyjny przegląd stanu technicznego pojazdu powinien znaleźć się na liście obowiązków każdego kierowcy, który decyduje się wyruszyć samochodem w długą trasę.

Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych w pojeździe.

Regularna kontrola płynów eksploatacyjnych to kolejny obowiązek każdego kierowcy. Ich brak lub nawet niski poziom może doprowadzić do poważnej awarii, a co za tym idzie, również sporych kosztów.

Przed podróżą należy sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego, wspomagania, chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy.

Poziom oleju silnikowego powinien zawierać się w przedziale między ¾ a poziomem maksymalnym. Jego zadaniem jest minimalizowanie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami silnika, wpływa na jego chłodzenie, ochronę przed korozją, czyszczenie oraz szczelność. Wybierając się w podróż, należy pamiętać jaki olej został zalany podczas ostatniej wymiany i w razie potrzeby uzupełnić poziom tym samym olejem. 

Kontrola ciśnienia w kołach oraz sprawdzenie stanu bieżnika opon.

Ciśnienie powietrza w kołach należy sprawdzać po ostudzeniu opon a regulować tylko w sytuacji, gdy są zimne. Dlaczego? Pomiar ciśnienia w ogumieniu rozgrzanym będzie zawyżony w stosunku do pomiaru przeprowadzonego na oponie zimnej. Dokonując sprawdzenia pomiaru ciśnienia, należy zwrócić uwagę również na koło zapasowe.

Odpowiedni poziom ciśnienia ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa i opon oraz komfort jazdy. Niskie ciśnienie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ ogranicza możliwość wykonania gwałtownego manewru, ale również wydłuża drogę hamowania.

Na powierzchni opon nie może być żadnych śladów uszkodzeń mechanicznych. Bieżnik powinien być równomierne zużyty, a jego głębokość powinna wynosić minimum 3 mm (opony letnie i całoroczne) oraz minimum 4 mm (opony zimowe). W przypadku gdy nasze opony nie są w najlepszej kondycji, warto przed podróżą dokonać zakupu nowych.

Nie zapominajmy o „drobiazgach”. 

W samochodzie powinniśmy posiadać gaśnicę, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Nie posiadając tych elementów, narażamy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także finanse, ponieważ ich brak jest często karany mandatem w zależności od regulacji w danym kraju.  

Przed podróżą, upewnij się, czy masz sprawny lewarek i klucz do kół, czyli elementy niezbędne do samodzielnej wymiany opon. Warto posiadać komplet podstawowych narzędzi, które okażą się przydatne w kryzysowych sytuacjach i pozwolą na szybkie usunięcie usterki. Dobrze jest wozić w samochodzie kombinerki, klucze, zapasowe żarówki, bezpieczniki czy pasek klinowy.

No i na koniec sprawa, o której niestety często zapominamy - sprawdzenie terminu ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie do drogi może nam zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Nie warto zostawiać nic przypadkowi, ale za to warto NA WSZELKI WYPADEK zapisać numer do Compet - 22 506 61 50! Pomożemy Ci o każdej porze dnia i nocy!

Szerokości!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły