Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN.

Udostępnij znajomym

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego (czyli takiego wyposażonego w silnik) jest zobligowany, aby zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody powstałe w wyniku użytkowania posiadanego przez niego auta lub przykładowo motocykla. Już za kilkudniowe spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku grożą spore kary finansowe. Mimo tego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) szacuje, że po naszych drogach jeździ blisko 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. 

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego zakupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ta zmiana utrudniła jednak nieco postępowanie na miejscu zdarzenia. Na szczęście, podczas kolizji lub wypadku mamy możliwość, sprawdzenia przez Internet czy samochód sprawcy zdarzenia miał ważną polisę ubezpieczenia. Będziemy potrzebować do tego numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. 

Sprawdzenie polisy OC - kiedy warto to zrobić?

Przede wszystkim zachęcamy, aby zawsze skontrolować ważność polisy OC po stłuczce, kolizji lub innym zdarzeniu drogowym, które nie wynikło z naszej winy, a podjęliśmy decyzję o spisaniu „oświadczenia sprawcy kolizji drogowej”. To o tyle ważne, że jeżeli na miejsce zdarzenie nie została wezwana policja, a ponoszący winę kierowca poruszał się nieubezpieczonym pojazdem, to może on następnie kwestionować wiarygodność spisanego dokumentu. Należy to również zrobić dlatego, że winowajca zdarzenia może podać nam nieprawdziwe informacje, a w konsekwencji utrudnić starania o wypłatę odszkodowania. 
Ponadto warto sprawdzić ważność obowiązkowej polisy w sytuacji zakupu używanego pojazdu. Sprzedający ma obowiązek posiadania OC, które w momencie podpisania umowy sprzedaży, przechodzi na nabywcę. Pomoże nam to uchronić się m.in. przed fałszywymi informacjami co do długości trwania ubezpieczenia. 

Sprawdzenie OC pojazdu - dlaczego powinieneś to robić?

Przede wszystkim, dlatego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia po zdarzeniu drogowym kłopotów z otrzymaniem odszkodowania z polisy OC. W sytuacji, kiedy sprawca kolizji jest znany, ale nie miał wykupionego ubezpieczenia OC, to świadczenie za wyrządzone szkody wypłaci nam UFG.

Całkiem inaczej wygląda sytuacja, kiedy sprawca stłuczki nie jest znany, bo np. uciekł z miejsca zdarzenia lub podał podczas spisywania oświadczenia fałszywe informacje. W takich przypadkach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prawdopodobnie wypłaci odszkodowanie tylko za wyrządzone szkody osobowe. Oznacza to, że koszty naprawy poszkodowany będzie musiał pokryć z polisy AC, jeżeli taką posiada lub na koszt własny.

Jak już wspominaliśmy, bardzo ważne jest, aby sprawdzić ważność ubezpieczenia podczas zakupu używanego samochodu. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, podczas której kupimy nieubezpieczone auto, co może później wiązać się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary. Za brak obowiązkowej polisy OC dla pojazdu osobowego grożą kary w wysokości od 1120 zł (brak polisy OC do 3 dni) do nawet 5600 zł (zwłoka powyżej 14 dni). 

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Najprostsza sytuacja jest wtedy, kiedy właściciel pojazdu ma przy sobie druk polisy, czyli potwierdzenie zawarcia umowy. Mimo że prawdopodobnie jest to najszybszy sposób sprawdzenia ubezpieczenia OC sprawcy, to na pewno nie należy do najbezpieczniejszych. Nigdy nie mamy pewności, że okazany nam dokument, nie został sfabrykowany. Dlatego zachęcamy do skorzystania z innych, elektronicznych metod. 
W naszym kraju informacje o zawartych ubezpieczeniach zbiera UFG. To właśnie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce, przesyłają na bieżąco raporty o nowych umowach. Co istotne, nie tylko każdy może sprawdzić, czy jego samochód ma aktualne OC, ale także podczas zdarzenia drogowego możliwe jest, skontrolowanie czy pojazd sprawcy także je posiada. Chcąc tego dokonać, wystarczy dostęp do Internetu oraz numer rejestracyjny bądź numer VIN auta. Cały proces weryfikacji trwa mniej niż minutę.

Sprawdzenie OC po numerze rejestracyjnym.

W pierwszej kolejności należy wejść na stronę www.ufg.pl, a następnie wybrać z górnego menu „baza OC i AC” i kolejno „identyfikacja umowy OC na dzień”. W wyświetlonym formularzu wprowadzamy:

 • numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu;
 • dzień oraz kraj (w przypadku, jeżeli doszło do zdarzenia);
 • kod uwierzytelniający.

Kolejno weryfikujemy poprawność wpisanych danych i naciskamy „dalej”. Po podsumowaniu przez system wszystkich informacji klikamy już ostatni przycisk „sprawdź”.

Na koniec otrzymujemy komplet informacji takich jak: 

 • marka pojazdu;
 • numer polisy OC;
 • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego;
 • dane adresowe zakładu ubezpieczeniowego.

Sprawdzenie polisy po numerze VIN

W pierwszej kolejności należy wejść na stronę www.ufg.pl, a następnie wybrać z górnego menu „baza OC i AC” i kolejno „identyfikacja umowy OC na dzień”. W wyświetlonym formularzu wprowadzamy:

 • numer VIN interesującego nas pojazdu;
 • dzień oraz kraj (w przypadku, jeżeli doszło do zdarzenia);
 • kod uwierzytelniający.

Kolejno weryfikujemy poprawność wpisanych danych i naciskamy „dalej”. Po podsumowaniu przez system wszystkich informacji klikamy już ostatni przycisk „sprawdź”.  

Na koniec otrzymujemy komplet informacji takich jak: 

 • marka pojazdu;
 • numer polisy OC;
 • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego;
 • dane adresowe zakładu ubezpieczeniowego.

Gdzie szukać numeru VIN?

Numer nadwozia (VIN) w dokumentach możemy znaleźć przede wszystkim w karcie pojazdu, jak i w dowodzie rejestracyjnym (w polu oznakowanym literą E). Jeżeli natomiast szukamy go na pojeździe, to znajduje się on na tabliczce znamionowej, której umiejscowienie zależne jest od procedur stosowanych przez producenta. W większości samochodów zlokalizowana jest jednak na lewych drzwiach bądź na ich środkowym słupku.  Numer VIN możemy znaleźć także na przedniej szybie, na obudowie deski rozdzielczej, w okolicy prawego amortyzatora lub nadkola.

Jak sprawdzić ważność OC?

Ponownie z pomocą przychodzi nam strona www.ufg.pl. Schemat jest taki sam, jak w sytuacji, kiedy sprawdzamy ważność polisy OC nie naszego samochodu. 

Jak sprawdzić polisę OC w bazie UFG?

Po pierwsze należy wejść na stronę www.ufg.pl, a następnie wybrać z górnego menu „baza OC i AC” i kolejno „identyfikacja umowy OC na dzień”. W wyświetlonym formularzu wprowadzamy:
numer VIN lub numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu;

 • dzisiejszą datę;
 • przepisujemy kod uwierzytelniający;
 • naciskamy „dalej” i klikamy przycisk „sprawdź”.

Gdzie jeszcze sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Aktualność polisy OC pojazdu możemy zweryfikować także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK. W tym celu należy wejść na witrynę   www.historiapojazdu.gov.pl i uzupełnić wymagane informacje. Ponadto ubezpieczenie auta możemy sprawdzić w aplikacjach mobilnych takich jak: „Na Wypadek” oraz „UFG Kup Auto”. Są one dostępne do pobrania zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Należy zaznaczyć, że wspomniane aplikacje zawierają więcej informacji, aniżeli strona Internetowa. 

Sprawdzenie OC - co zrobić, gdy sprawca nie jest ubezpieczony?

Jak wspominaliśmy, jeżeli sprawca zdarzenia jest znany, to nie musimy niepokoić się, że nie otrzymamy odszkodowania. W sytuacji, gdy kolizję lub stłuczkę spowodował kierowca, który nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, to taką szkodę należy zgłosić do dowolnie wybranego zakładu ubezpieczeniowego. Sprawa zostanie przekazana dalej, do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który weźmie na siebie obowiązek pokrycia kosztów likwidacji szkody. Oczywiście później UFG skontaktuje się z winowajcą, aby oddał wartość wypłaconego przez nich odszkodowania.