Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Poradnik motoryzacyjny

Jak zdezynfekować samochód po innym użytkowniku?

Udostępnij znajomym
W naszym samochodzie gromadzi się dużo szkodliwych dla zdrowia bakterii i mikroorganizmów. Oczywiście możemy się ich pozbyć, przeprowadzając dezynfekcję pojazdu. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, mając na uwadze pojawienie się w Polsce koronawirusa (wirus COVID-19). 

Na jakie elementy wnętrza samochodu należy zwrócić szczególną uwagę?

Dezynfekcję naszego pojazdu powinniśmy rozpocząć od starannego przetarcia koła kierownicy. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na niej znajduje się najwięcej drobnoustrojów i potu. Ponadto jest to element, z którym mamy największy kontakt podczas jazdy. Do skutecznej dezynfekcji wystarczające będą chusteczki antybakteryjne lub mokra szmatka nasączona płynem dezynfekującym. W sytuacji, gdy nie posiadamy powyższych środków, możemy wykorzystać żel do dezynfekcji dłoni i kawałek suchego papieru do przetarcia koła kierownicy „na sucho”.

Następnym najczęściej dotykanym przez kierowcę elementem pojazdu jest gałka zmiany biegów. Warto zaznaczyć, że także w przypadku automatycznej skrzyni biegów, lewarek potrafi być siedliskiem „zarazków”! Do jego dezynfekcji możemy użyć wspomnianych powyżej środków czystości

Do kolejnych elementów wnętrza pojazdu, z którymi mamy częsty kontakt należą przyciski i pokrętła na desce rozdzielczej, dźwigienki kierunkowskazów oraz spryskiwaczy, klamki wewnętrzne, a także panel sterowania wentylacją. Wszystkie wspomniane elementy z tworzywa sztucznego oraz gumy możemy spryskać środkiem dezynfekującym. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się bakterii, wirusów i grzybów. W nowszych pojazdach możemy posiadać dodatkowo ekran dotykowy. O jego dezynfekcji należy także pamiętać i użyć dedykowanych do tego celu środków czystości.

Jak wspominałem na początku artykułu, nasze samochody są pełne drobnoustrojów. Dlatego dezynfekcja oraz regularne czyszczenie wnętrza powinno wejść w nawyk każdego kierowcy, nie tylko w sytuacji zagrożenia! Zadbajcie o zdrowie swoje i podróżujących z wami pasażerów!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły