Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Czy policjant może ukarać nas za brak opon zimowych?

Udostępnij znajomym

Letnie opony w zimie a mandat

Według policyjnych danych ponad 25% pojazdów biorących udział w kolizjach bądź wypadkach spowodowanych „niewłaściwym stanem technicznym pojazdu” - ma niedopuszczalny stan ogumienia. Za wykryte przez funkcjonariusza wady, możemy otrzymać do 500 zł mandatu!

Letnie opony w zimie - czy policja może nas ukarać?

Odpowiedź brzmi - NIE. W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych zimą ani na oponach letnich latem, ponieważ nie jest to uregulowane żadnymi przepisami. W sytuacji, gdy nasze opony spełniają wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, to funkcjonariusz nie ma prawa ukarać nas mandatem.

W Europie nie obowiązuje jednolite prawo drogowe dotyczące wymiany opon, co oznacza, że w niektórych krajach (np. Niemcy, Austria, Szwecja) za brak dostosowanego do konkretnego sezonu ogumienia - otrzymamy mandat. Warto o tym pamiętać!

Opony letnie w zimie a bezpieczeństwo

Jazda na niedostosowanym do warunków pogodowych ogumieniu jest niebezpieczna. Opony zimowe różnią się od letnich pod wieloma aspektami.

Pierwszym z nich jest skład mieszanki, z której wykonana jest guma. Zimówki posiadają mieszankę gumy, która pod wpływem niskich temperatur nie twardnieje, a co niestety może stać się w przypadku opon letnich.

Ponadto bieżnik opony zimowej jest głębszy i bardziej poćwiartowany, dzięki czemu śnieg dostaje się do środka i zapewnia lepszą przyczepność na zaśnieżonych drogach. Bieżnik opon zimowych zbudowany jest z tysięcy wąskich szczelin w blokach bieżnika, które rozpraszają wodę, dzięki czemu zapobiegają zjawisku aquaplaningu.

Pamiętaj, że droga hamowania zimą na oponach letnich może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Warto mieć to na uwadze, że często o życiu drugiego człowieka lub zderzeniu decydują centymetry i ułamki sekund.

Zmiana opon a ubezpiecznie

Choć obowiązku prawnego nie ma, to jeżdżąc zimą na oponach letnich, możemy mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania AC. Wszystko zależy od szczegółów zawartych w „Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia”. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy.

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku szkody z OC, ponieważ tutaj prawo stoi po naszej stronie. Kwestie te reguluje ustawa, dzięki czemu ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania, nawet w sytuacji, w której na letnim ogumieniu jechalibyśmy w śnieżycę.

Na koniec zapamiętaj, że zawsze należy zachować zdrowy rozsądek, ponieważ przewaga zimówek nad oponami letnimi podczas niskich temperatur i na pokrytych śniegiem drogach nie podlega żadnej dyskusji.

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły