Kolizja z własnej winy powoduje utratę zniżek OC w następnym roku. Zobacz na jak długo traci się zniżki oraz w jakich przypadkach są odbierane.
Co to jest bonus / malus?
System bonus/malus to metoda naliczania zniżek i zwyżek stosowana w ubezpieczeniach komunikacyjnych do określania kwoty stawki. Wspomniane z/z przyznawane są na podstawie indywidualnych czynników zmniejszających lub zwiększających ryzyko ubezpieczeniowe (konieczność wypłaty świadczeń w następstwie szkody). Podsumowując, słowo „bonus” oznacza zniżkę, a „malus” – zwyżkę.
Jak działa bonus / malus w przypadku kolizji?
W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek, kolizję bądź stłuczkę parkingową, musimy mieć na uwadze, że z dużym prawdopodobieństwem zapłacimy wyższą stawkę OC podczas następnego zakupu ubezpieczenia.
Ile traci się zniżek przy kolizji?
Przeważnie firmy ubezpieczeniowe zabierają z „naszego konta” za spowodowanie pojedynczej szkody od 10-20% zniżki. Należy jednak pamiętać, że im większa wypłata odszkodowania na rzecz poszkodowanego lub liczba zdarzeń w danym roku polisowym, tym możemy spodziewać się większej utraty zniżek. Co ważne, nie każdy ubezpieczyciel zniżki i zwyżki liczy procentowo. Ponadto, dane towarzystwo ubezpieczeniowe może opierać się tylko na zwyżkach.
W jakich przypadkach można stracić zniżki?
Wypracowane przez lata zniżki możemy utracić przede wszystkim za zdarzenia komunikacyjne zgłoszone do ubezpieczyciela, na podstawie których zostało wypłacone zadośćuczynienie osobom poszkodowanym. W związku z tym w niektórych sytuacjach warto rozważyć, czy nie korzystniejsze okaże się, zrekompensowanie spowodowanych szkód z własnej kieszeni.
Do takich sytuacji możemy zaliczyć np. kiedy spowodujemy kolizję parkingową, w wyniku której dojdzie do niewielkiego przetarcia pojedynczego elementu karoserii drugiego pojazdu.
Ponadto zniżki możemy stracić za brak ciągłości polisy OC. Warto zadbać o to, aby nie występowała przerwa pomiędzy zawarciem kolejnych polis lub, aby była ona możliwie jak najkrótsza. Korzystne zniżki za pozbawioną ryzyka jazdę możemy stracić nawet już po 2 latach przerwy w ciągłości zakupu ubezpieczenia OC.
Na jak długo traci się zniżki po kolizji?
Na wstępie należy zaznaczyć, że zniżki w przeciwieństwie do polisy przypisane są imiennie do właściciela lub właścicieli, a nie do samego samochodu. Wobec tego możesz bez obaw sprzedać swój pojazd i nie stracić wypracowanych przez okres jego użytkowania zniżek.
Pamiętaj jednak, aby po zbyciu samochodu wysłać do ubezpieczyciela wypowiedzenie umowy OC. Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety: nie zapłacimy podwójnego ubezpieczenia OC oraz możemy liczyć na zwrot pieniędzy za okres niewykorzystanej składki OC.
Oczywiście po każdym zdarzeniu drogowym, kierowca może z upływem kolejnych lat polisowych odzyskać zniżki, które stracił w wyniku wypadku czy kolizji. Jednak odpowiedź na postawione, główne pytanie, czyli „na jak długo traci się zniżki po kolizji” nie jest jednoznaczna. Wpływ na to ma m.in. liczba zdarzeń, które miały miejsce w trakcie trwania danej umowy ubezpieczenia i jaki był ich zakres. Biorąc jednak pod uwagę dane rynkowe, możemy stwierdzić, że już po 3 latach bezszkodowej jazdy jesteśmy w stanie wrócić do stanu zniżek sprzed zdarzenia.
Ile traci się zniżki po kolizji, stłuczce?
Wyrządzenie szkody, która zostanie naprawiona z ubezpieczenia OC wpływa na podwyższenie składki ubezpieczeniowej za kolejny rok ubezpieczeniowy.
Jak już wspominaliśmy, skala utraty zniżek po stłuczce w dużej mierze zależna jest od kwoty, jaką będzie musiał wypłacić ubezpieczyciel osobie poszkodowanej w zdarzeniu. W sytuacji, gdy kwota ta będzie niewielka, kierowca straci maksymalnie 10% wypracowanych wcześniej zniżek.
Kto traci zniżki - kierowca czy właściciel? Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?
Zadośćuczynienie za wyrządzone szkody zostanie wypłacone z OC pojazdu, którym podróżował sprawca zdarzenia. Jest to jednoznaczne z tym że konsekwencje za szkodę poniesie właściciel pojazdu (także współwłaściciel), ponieważ to on straci zniżki.
Złą wiadomość mamy także dla kierowcy, który spowodował kolizję czy wypadek pożyczonym samochodem. Będzie on miał odnotowaną szkodę w UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). W związku, z czym i on może spodziewać się wzrostu składki ubezpieczeniowej podczas przyszłego kupna polisy OC.