Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook
Bezgotówkowe rozliczenie szkody z OC

Bezgotówkowa likwidacja szkody z OC sprawcy – na czym polega i czy warto?

Udostępnij znajomym

Wypadek lub kolizja może przytrafić się nawet najlepszemu kierowcy. Po szkodzie na naszym pojeździe, mamy możliwość wyboru pomiędzy kilkoma opcjami jej likwidacji. Jednym z rozwiązań naprawy powypadkowej samochodu jest naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy, nazywana często wariantem warsztatowym lub serwisowym. Prawdopodobnie jest to najwygodniejsza opcja likwidacji szkody zarówno z polisy OC, jak i AC. Najczęściej decydują się na nią właściciele stosunkowo nowych samochodów, którym zależy na naprawie z wykorzystaniem oryginalnych części zamiennych, jak i ci, którzy nie mają chęci lub czasu na kontrolowanie przebiegu procesu likwidacji szkody.

Decydując się na takie rozwiązanie, samodzielnie wybieramy warsztat, który wykona naprawę naszego pojazdu. Warto zaznaczyć, że może to być zarówno serwis autoryzowany przez producenta lub importera danej marki, jak i ten, który takiej autoryzacji nie posiada. Uwaga, nie mamy obowiązku wyboru warsztatu naprawczego współpracującego z ubezpieczycielem! Gdy już zdecydujemy się na dany serwis, to następnie podpisujemy upoważnienie, w którym wyrażamy zgodę na przekazanie kwoty odszkodowania bezpośrednio do wybranego warsztatu. Dalej serwis realizuje proces naprawy, a nam przeważnie pozostaje czekać na informację, że samochód jest gotowy do odbioru i użytku.

Pamiętaj, że w przypadku szkody z OC, masz pełne prawo do skorzystania z przysługującego Ci na cały okres naprawy bezpłatnego auta zastępczego. Tyczy się to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Naprawy bezgotówkowe - o co w nich chodzi?

W skrócie chodzi w nich o to, że „nie oglądamy gotówki”. Ponadto należy zaznaczyć, że naprawy bezgotówkowe dotyczą tylko szkód likwidowanych za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak wspominaliśmy, wybieramy i upoważniamy serwis, który w naszym imieniu przeprowadzi cały proces likwidacji szkody (od zorganizowania pomocy assistance, a kończąc na naprawie samochodu), a całość poniesionych kosztów serwis sam rozliczy bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

W Compet specjalizujemy się w przeprowadzaniu bezgotówkowych napraw powypadkowych zarówno z OC, jak i AC. Wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz do nas, a my BEZPŁATNIE zajmiemy się wszystkim, m.in.:

  • doradzimy Ci na miejscu zdarzenia, zorganizujemy pomoc drogową;
  • zapewnimy bezpłatny samochód zastępczy na cały okres naprawy, niezależnie czy szkoda będzie likwidowana z AC, OC lub na własny koszt;
  • skompletujemy całą dokumentację i zgłosimy za Ciebie szkodę do ubezpieczyciela;
  • nasi specjaliści ds. likwidacji szkód zajmą się rozliczeniem szkody z dbałością o Twoje interesy;
  • będziesz na bieżąco informowany o statusie naprawy Twojego auta;
  • naprawimy pojazd zgodnie z technologią producenta, przez co w przypadku samochodów nowych - nie utracisz jego gwarancji.

Jak wygląda kosztorysowy - gotówkowy wariant rozliczenia szkody?

Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym naprawę samochodu po szkodzie jest wybór wariantu kosztorysowego, czyli powszechnie nazywanego gotówkowym lub „na wycenę”. Co do zasady wygląda to tak, że najpierw musimy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie wysłany zostanie do nas rzeczoznawca. Jego zadaniem będzie dokonanie wyceny wartości uszkodzeń. Należy wspomnieć, że coraz częściej przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą polis, przeprowadzają wycenę powstałej w wyniku zdarzenia szkody na podstawie dokumentacji fotograficznej lub filmowej przesłanej do nich przez właściciela pojazdu.

W tym wariancie należy szczególnie uważać na nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli, którzy uciekają się nierzadko do wypłaty zaniżonego odszkodowania. Oczywiście możesz się nie zgodzić z przesłanym kosztorysem i od niego się odwołać. Warte podkreślenia jest to, że w tej opcji po zaakceptowaniu kosztów, odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio na Twoje konto.

Dużym minusem tej opcji jest to, że całym procesem likwidacji szkody musimy zająć się na własną rękę. Dlatego najczęściej na rozwiązanie gotówkowe rozliczenia szkody decydują się właściciele pojazdów starszych lub mało wartościowych. Liczą oni przede wszystkim na to, że na szkodzie uda im się trochę zarobić.

Bezgotówkowa likwidacja szkody - czy faktycznie za darmo?

Możemy spotkać się z sytuacjami, gdzie stawka za roboczogodzinę jest ustalona przez towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie zawartej umowy z serwisem albo określona przez warsztat naprawczy, do którego klient zlecił naprawę.

Dodatkowo należy pamiętać, że polisa AC występuje w paru wariantach. W zależności od opcji, którą wybrałeś, na wycenę wartości naprawy mogą wpływać np. ewentualna amortyzacja cen części zamiennych, rodzaj użytych części zamiennych czy udział własny. Dlatego może się zdarzyć sytuacja, że za przeprowadzoną przez serwis blacharsko-lakierniczy likwidację szkody będziemy musieli dopłacić, bo np. mieliśmy udział własny w przypadku użycia oryginalnych części zamiennych. Podobne sytuacje mogą mieć miejsce także w przypadku rozliczenia gotówkowego. Pamiętaj także, że serwis ma prawo odmówić Ci wydania pojazdu, aż do momentu uregulowania należności.

Roszczenie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.

Sam fakt udziału pojazdu w zdarzeniu drogowym potrafi skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów. Z tego tytułu, jako poszkodowani w kolizji lub wypadku mamy pełne prawo nie tylko do pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów naprawy pojazdu, ale także do ubiegania się o wyrównanie strat z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu z OC sprawcy. Jest to nic innego jak pokrycie różnicy pomiędzy rynkową wartością pojazdu przed zdarzeniem i po nim. O takie roszczenie możemy ubiegać się wyłącznie, wtedy kiedy doszło do szkody częściowej, a nie całkowitej.

Największa różnica w wartości pojazdu (przed i po wypadku lub kolizji) następuje przede wszystkim po pierwszym uszkodzeniu samochodu w wyniku zdarzenia drogowego. Duże znaczenie na procentowy spadek ma także wiek samochodu (zmniejszenie wartości „młodego” samochodu będzie większe niż „starszego”).

Likwidacja szkody gotówkowa czy bezgotówkowa?

Niezależnie czy likwidacja szkody była realizowana w wariancie gotówkowym (kosztorysowym) czy bezgotówkowym (serwisowym), bardzo ważne jest staranne sprawdzenie i ocenienie jakości przeprowadzonej naprawy. O ile stosunkowo łatwo jesteśmy w stanie dostrzec niedociągnięcia w obrębie naprawy elementów zewnętrznych, jak np. złe spasowanie zamontowanych elementów karoserii, to o tyle często nie mamy wystarczająco dużo wiedzy na temat budowy pojazdu, aby dokonać wnikliwej oceny stanu elementów wewnętrznych.

Decydując się na oddanie samochodu do jednego z serwisów blacharsko-lakierniczych Compet, masz pewność, że przeszedł on przed wydaniem kontrolę po naprawczą. Dedykowani do pełnienia tej funkcji specjaliści sprawdzają m.in.:

  • kompletność zakresu naprawy ze zleceniem;
  • prawidłowość zastosowanej technologii naprawy;
  • potwierdzenie wymiany i zastosowania właściwej jakości części;
  • spasowanie zamontowanych elementów karoserii;
  • jakość lakierowania.

Wariant warsztatowy (bezgotówkowy) – jakie są wady i zalety?

Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć to, że:

  • samochód trafia do wybranego przez nas serwisu, a my nie musimy martwić się formalnościami i kontaktem z T.U.;
  • w wariancie bezgotówkowej likwidacji szkody z OC sprawcy, to warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem, bez inwestycji naszych pieniędzy;
  • serwis samodzielnie zadba o to, aby wszystkie koszty naprawy zostały zaakceptowane przez towarzystwo ubezpieczeniowego.

Można powiedzieć, że rozwiązanie serwisowe nie ma wad. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze będziemy mogli skorzystać z tego wariantu. Tak się dzieje w sytuacji gdy:

  • wytypowany przez nas serwis nie będzie chciał wyrazić zgody na bezgotówkową likwidację szkody z danego towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • nie zawsze mamy wpływ na wybór serwisu, który zlikwiduje szkodę, jeżeli to nie my jesteśmy w pełni właścicielem pojazdu (tzw. sieci naprawcze) – taka sytuacja może wystąpić również w wariancie kosztorysowym;
  •  zapisy w umowie polisy AC zawierają informację, że po szkodzie możliwy jest tylko wybór opcji kosztorysowej.

Naprawa bezgotówkowa a szkoda całkowita.

Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy zakład ubezpieczeń nie chce podjąć się naprawy samochodu po kolizji lub wypadku, a w zastępstwie tego proponuje nam wypłatę odszkodowania. Taki przypadek występuje najczęściej w momencie, kiedy przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego (rzeczoznawca) stwierdza, że pojazdu nie da się naprawić bądź nie opłaca się tego robić.

W sytuacji polisy OC ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia orzeka „całkę”, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość sprzed zdarzenia (uszkodzenie powyżej 100% wartości w dniu wypadku).

W przypadku autocasco (AC) definicja całki może mieć wiele wariantów. Informację o zakupionej wersji znajdziemy w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) wybranego przez nas towarzystwa. Szkodę całkowitą z polisy AC orzeka się przeważnie w momencie, gdy koszt naprawy jest wyższy niż 70% wartości rynkowej nieuszkodzonego pojazdu, w dniu powstania szkody lub w dniu ustalenia kwoty odszkodowania.

Bezgotówkowe rozliczenie szkody a przychód.

Przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania za zdarzenie drogowe mamy obowiązek wykazać nawet w sytuacji, gdy jego sposób rozliczenia miał postać bezgotówkową. Taka sytuacja określa ubezpieczyciela jako stronę, która ponosi koszty likwidacji szkody, a wybrany przez poszkodowanego serwis, jako stronę, która tę kwotę otrzyma na swoje konto.

Jak zaksięgować rozliczenie bezgotówkowe szkody?

Bezgotówkowe rozliczenie polega na tym, że klient nie inwestuje swoich pieniędzy, ale po naprawie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymuje od serwisu, do którego zlecił naprawę oryginał faktury VAT. Towarzystwo ubezpieczeniowe na konto serwisu przelewa wartość netto z faktury, a klient przy odbiorze samochodu z warsztatu zobowiązany jest do zapłacenia podatku VAT. Taką fakturę klient prowadzący działalność przyjmuje w koszty prowadzenia działalności.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń teraz!

Zajmiemy się kompleksowo obsługą Twojego zgłoszenia i naprawimy uszkodzony pojazd. Nasza pomoc jest bezpłatna!

 Wystarczy jeden telefon i Twoją sprawą zajmą się profesjonaliści. Jesteśmy dla Ciebie dostępni 24/7! 

całodobowa pomoc

Zostaw numer telefonu, nasz doradca oddzwoni jak najszybciej!

Imię i nazwisko
Wymagane
Numer telefonu
Wymagane
Znajdź najbliższy serwis blacharsko - lakierniczy:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.