Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Wypadek za granicą z udziałem obcokrajowca – jak postępować?

Udostępnij znajomym

Zbliża się wielkimi krokami sezon wakacyjny, a co za tym idzie – tłumnie ruszamy na wyczekiwane urlopy. Część z nas pokona samochodem wiele kilometrów, udając się na wczasy za granicę. Z każdym rokiem wyjeżdżamy w coraz większej liczbie, co niestety ma również potwierdzenie w statystykach zdarzeń drogowych. Polacy systematycznie podnoszą procentowy udział w kolizjach i wypadkach na zagranicznych drogach. W poprzednim poradniku pisałem, co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki z obywatelem innego państwa, ale na terenie naszego kraju.

Jak natomiast postępować, gdy zostaliśmy poszkodowani za granicą przez obcokrajowca, mieszkańca danego kraju lub obywatela innego państwa UE? W jaki sposób uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy i doprowadzić do likwidacji szkody? Co zrobić, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji?

Są dwa scenariusze zdarzeń – jesteśmy poszkodowani lub to my jesteśmy sprawcami wypadku.
 

Jestem sprawcą kolizji, wypadku lub stłuczki.


W przypadku gdy spowodujemy wypadek poza granicami naszego kraju, jesteśmy zobowiązani przekazać poszkodowanemu swoje dane osobowe i podać informacje o pojeździe, które będą niezbędne, aby poprawnie i skutecznie przeprowadzić proces likwidacji szkody. Należy pamiętać, że jeżeli spowodujemy wypadek samochodem, który nie jest naszą własnością, to podajemy dane zarówno swoje, jak i właściciela pojazdu. Do niezbędnych informacji zaliczamy: numer rejestracyjny pojazdu i kraj jego rejestracji, nazwę ubezpieczyciela, u którego wykupione zostało OC, numer polisy, Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego oraz dane osobowe właściciela pojazdu. Przekazania tych wszystkich informacji najlepiej dokonać przy użyciu wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Planując wyjazd za granicę, warto mieć przy sobie oświadczenie w wersji polsko-angielskiej. Gdy dopełnimy cały zakres formalności, poszkodowany kierowca z zagranicy zgłosi się w swoim kraju po odszkodowanie do reprezentanta zakładu ubezpieczeń, w którym wykupioną miałeś polisę OC.
 

Zostałem poszkodowany poza granicami Polski.


Procedura naprawy szkody zaczyna się również od uzupełnienia wspólnego oświadczenia o kolizji. Najważniejsze, aby uzyskać od sprawcy pisemne przyznanie się do spowodowania wypadku, tak aby ubezpieczyciel nie miał najmniejszych wątpliwości kogo obarczyć winą. Warto zrobić również kilka zdjęć z miejsca wypadku, jak i uszkodzonych pojazdów.

Gdy zdobędziemy komplet informacji, należy zgłosić szkodę. Możemy wybrać dwie opcje – kontaktujemy się bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy albo za pośrednictwem przedstawiciela tej firmy w Polsce. Kontakt do niego uzyskamy w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) lub w PBUK (Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Jeśli firma nie ma takiego reprezentanta, sprawę poprowadzi bezpośrednio Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeżeli sprawca nie miał OC, zalecamy wezwać policję. Możemy również zebrać od niego wszystkie pozostałe dane, a następnie odwiedzić stronę www.wypadekbezoc.eu.

Policję warto wezwać również, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności i ważności dokumentów sprawcy oraz gdy występują problemy z jednoznacznym ustaleniem sprawcy zdarzenia lub z rozczytaniem i przetłumaczeniem dokumentów okazanych przez obcokrajowca. 
 

Jak przebiega proces likwidacji szkody?


Likwidacja szkody komunikacyjnej przebiega podobnie jak w przypadku szkód mających miejsce na terenie naszego kraju. Różnica polega na tym, że ustalenie wartości należnego nam odszkodowania odbywa się na podstawie prawa obowiązującego w miejscu zdarzenia, a zatem prawa obcego. Występują jednak od tej reguły wyjątki.
 

Życzymy Wszystkim, aby zbliżające się wakacje były pełne niezapomnianych,
ale przede wszystkim bezpiecznych podróży! 


Autor: Bartłomiej Gospodarczyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły