Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Poradnik motoryzacyjny

W jakiej sytuacji mówimy o szkodzie całkowitej?

Udostępnij znajomym
Kolizja na drodze zdarzyć się może nawet najlepszemu kierowcy. Czasem z pozoru niewielkie uszkodzenia pojazdu, mogą być powodem orzeczenia szkody całkowitej według kryteriów firmy ubezpieczeniowej. Dla ubezpieczycieli to wygodniejsze i korzystniejsze rozliczenie szkody. A dla nas? Czy warto wtedy naprawiać samochód? A może lepiej go sprzedać? Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury.

Co to jest „szkoda całkowita”?

Powszechnie obowiązujące w Polsce prawo nie definiuje pojęcia szkody całkowitej. Wywodzi się ono z praktyki ubezpieczeniowej powstałej w trakcie likwidacji szkód zarówno z ubezpieczenia OC, jak i ubezpieczenia autocasco.

Przyjęta została zasada, że szkoda całkowita występuje wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody.

Jaka różnica występuje pomiędzy szkodą całkowitą z OC sprawcy a autocasco (AC)?

Zdarzają się stłuczki i wypadki, po których pojazdy są tak uszkodzone, że ich naprawa nie jest możliwa. Często wydaje nam się, że samochód po wypadku nie wygląda źle, a mimo to Towarzystwo Ubezpieczeniowe stwierdza szkodę całkowitą. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma w każdym przypadku prawo do takiego orzeczenia. Podstawy takiej decyzji zależą jednak od tego, z jakiej polisy zostanie ona zgłoszona.

O szkodzie całkowitej z OC sprawcy mówimy wtedy, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość sprzed wypadku. Koszt naprawy to więcej niż 100% rynkowej ceny pojazdu.

W przypadku szkody z AC najczęściej szkodę całkowitą orzeka się wtedy, gdy koszt naprawy jest wyższy niż 70% wartości rynkowej pojazdu.

Jak to wygląda w praktyce? W przypadku starszych pojazdów – szkodą całkowitą może skutkować nawet niewinna kolizja, w której konsekwencji do naprawy blacharsko-lakierniczej nadaje się błotnik, reflektory i maska.

W jaki sposób wylicza się odszkodowanie?

W przypadku orzeczenia szkody całkowitej zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie według tzw. metody dyferencyjnej. Jest to różnica pomiędzy wartością pojazdu sprzed szkody a wartością pojazdu (pozostałości powypadkowych/wraku) po szkodzie.

Co zrobić z samochodem po szkodzie całkowitej?

Zgodnie z prawem, wrak jest naszą własnością, więc możemy go naprawić, sprzedać na części lub oddać do kasacji.

W przypadku gdy nie będziemy chcieli zatrzymać uszkodzonego pojazdu, możemy zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej o przejęcie pozostałości samochodu. W takiej sytuacji wypłacona kwota odszkodowania powinna odpowiadać pełnej wartości pojazdu sprzed szkody.

Jeżeli likwidujemy szkodę z OC sprawcy, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek pomóc nam w sprzedaży wraku, gdy wyrazimy taką potrzebę. W przypadku szkody z AC sytuacja wygląda inaczej ponieważ wszystko zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Umowy.

Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz miał problem ze sprzedażą pozostałości pojazdu zgodnie z wyceną ubezpieczyciela, masz prawo zakwestionować wycenę i odwołać się od decyzji.

Jak powinna wyglądać naprawa samochodu po szkodzie całkowitej?

Większość kierowców w takiej sytuacji postanawia dokonać naprawy „po kosztach”, co pozwala na doprowadzenie pojazdu do stanu używalności. Należy jednak pamiętać, że naprawiony w ten sposób samochód stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego, twoich pasażerów, ale i także innych uczestników ruchu drogowego.

W serwisach z sieci Compet zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Wszystkie naprawy przeprowadzają doświadczeni fachowcy zgodnie z technologią producenta. Zwracając się do nas, masz pewność, że wszystkie procedury przebiegną sprawnie, zgodnie z najwyższymi standardami i wymogami przepisów. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem szkody do Towarzystwa Ubezpieczeniowego i zadbamy o Twoje interesy. Powierzając nam swój samochód, możesz spać spokojnie. Pomożemy Ci fachowo i kompleksowo.

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły