Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Newsy z branży

Pojazd po powodzi… czyli co zrobić z zalanym samochodem?

Udostępnij znajomym
Pojazd po powodzi… czyli co zrobić z zalanym samochodem?

W związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej na terenie naszego kraju zdarzają się ulewne deszcze, których efektem są lokalne powodzie i podtopienia. Na zniszczenie przez wodę narażone są nie tylko domy, lecz także samochody. Należy zaznaczyć, że każdy przypadek „podtopienia” pojazdu ma indywidualny charakter, a jego skutki zależą od wielu czynników. Do najistotniejszych należą – jak długo samochód przebywał w wodzie, czy silnik w tym czasie był uruchomiony, oraz jak bardzo pojazd jest zaawansowany elektronicznie i technologicznie. 

Czy można przywrócić zalany pojazd do użytku?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

W sytuacji, gdy samochód znajdował się pod wodą przez kilkadziesiąt minut, to w zdecydowanej większości przypadków jego los jest przesądzony – nadaje się na złom. Niestety, ten czas wystarczy, żeby woda dostała się we wszystkie możliwe elementy i szczeliny naszego pojazdu. Oczywiście starsze samochody dałoby się w niektórych przypadkach przywrócić do stanu używalności, ale ze względu na ich niską wartość rynkową jest to nieopłacalny zabieg. Taki pojazd należałoby rozebrać na części pierwsze, a następnie każdy z elementów dokładnie osuszyć i odpowiednio zakonserwować. W przypadku nowych – zaawansowanych technicznie i elektronicznie samochodów taka „reanimacja” jest praktycznie niewykonalna.

Pamiętaj, że NIE WOLNO uruchamiać silnika w zalanym pojeździe, aż do chwili upewnienia się, że nie dostała się do niego woda. Dlatego w momencie, gdy nasz samochód został zalany podczas jazdy, to należy spodziewać się, dodatkowych zniszczeń. W przypadku gdy uruchomiony silnik zassał wodę, to suszenie niestety nie wystarczy i konieczny będzie kapitalny remont silnika.

W przypadku gdy nasz samochód został zalany tylko częściowo, należałoby jak najszybciej podjąć się doprowadzenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Niezwłocznie powinniśmy zająć się osuszaniem wnętrza, rozpoczynając od wyjęcia wszystkich elementów tapicerki. Część z nich po zalaniu może nie nadawać się do użytku. Te, które można uratować, należy oczyścić i starannie wysuszyć.

Czy warto naprawiać „podtopiony” samochód?

Nie ma co ukrywać, że przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zalania wodą najczęściej graniczy z cudem. Naprawę takiego samochodu należy przemyśleć tylko w sytuacji, gdy był on zalany częściowo i kontakt z wodą nie trwał długo. Pamiętaj, aby przed podjęciem prac skalkulować, czy będą one opłacalna. Jeśli po analizie dojdziemy do wniosku, że nie warto naprawiać naszego pojazdu, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jego zezłomowanie.

Zdecydowana większość polis AC obejmuje szkody spowodowane powodzią lub zalaniem pojazdu, ale tylko w sytuacji, jeśli ich nie można było uniknąć. W przypadku gdy nasz ubezpieczyciel udowodni, że mogliśmy zminimalizować skutki lub uniknąć zalania, to ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku!

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły