Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

8 najczęściej popełnianych błędów przez młodego kierowcę.

Udostępnij znajomym

„Człowiek uczy się na błędach” - niestety młodzi kierowcy często je popełniają, a ich konsekwencją są kolizje bądź wypadki. Z czego to wynika? Zdecydowanie jednym z powodów jest brak doświadczenia, a przecież to „praktyka czyni mistrza”. Kończąc kurs na prawo jazdy mamy „wyjeżdżone” zaledwie 30 godzin! Inną sprawą jest również to, że często zachowanie kierowcy podczas kursu i egzaminu różni się znacznie od rzeczywistości, gdzie jesteśmy zdani już tylko na siebie. Wraz ze zniknięciem instruktora, egzaminatora zapominamy o podstawowych zasadach i nie rzadko podejmujemy niepotrzebne ryzyko. Zatem, jakie błędy najczęściej popełniają początkujący kierowcy?
 

Brak prawidłowego przygotowania się do jazdy.


Często zapominamy, że ustawienie wszystkiego „pod siebie” jest koniecznie i ułatwia nam jazdę samochodem. Warto również zadbać o czyste szyby i lusterka. Mając te dwie kwestie na uwadze, nie tylko poprawimy widoczność, ale również komfort jazdy.


Zapominanie o zapięciu pasów.


Część młodych kierowców nie widzi sensu zapinania pasów na krótkich odcinkach. Są i też tacy którzy, nie zapinają ich wcale. Warto wspomnieć tutaj o tym, że duży odsetek wypadków i stłuczek ma miejsce w mieście przy stosunkowo niewielkich prędkościach. Pasy bezpieczeństwa znacznie zmniejszają ryzyko obrażeń i śmierci w wypadku drogowym. Nie zapominajmy o tym, że najważniejsze podczas jazdy jest bezpieczeństwo!
 

Zbyt głośna muzyka w trakcie jazdy samochodem.


Podczas prowadzenia auta młodzi kierowcy często słuchają głośno muzyki. Po pierwsze rozprasza ona uwagę kierowcy, przez co wydłuża się czas reakcji. Po drugie zagłusza wszystkie dochodzące z zewnątrz dźwięki np. sygnał karetki lub pociągu czy odgłos nagłego hamowania innego samochodu. Warto pamiętać również o tym, że przez głośną muzykę możemy nie usłyszeć dźwięków, które mogą sugerować, że coś dzieje się z naszym samochodem, przez co narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i również wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego.
 

Błędy w używaniu kierunkowskazów.


Znaczna ilość błędów popełnianych przez młodych kierowców ma związek z nieumiejętnym używaniem kierunkowskazów. Jest to ogromny problem dla kierowców, którzy poruszają się za takim samochodem, ponieważ mają ograniczoną ilość czasu, by móc prawidłowo zareagować, aby uniknąć zderzenia. Pamiętaj, aby z wyprzedzeniem sygnalizować swoje zamiary!
 

Nieprawidłowe wykonanie manewru wyprzedzania.


Należy tutaj wspomnieć o błędach podczas wyprzedzania innych pojazdów. Do najczęstszych należą: zbyt bliskie podjeżdżanie do wyprzedzanego samochodu, zapominanie o spojrzeniu w lusterku przed rozpoczęciem wykonywania manewru, brak kierunkowskazu sygnalizującego zamiar wykonania manewru i co jest najczęściej tragiczne w skutkach – wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych (tunelach, przed wzniesieniami, na zakrętach, przejściach dla pieszych). Niestety, takie podejmowanie ryzyka najczęściej kończy się zderzeniem.
 

Brawurowa jazda.


Częstą przypadłością młodych kierowców jest także wymuszanie pierwszeństwa i nieprzestrzeganie zasady ograniczonego zaufania. Powody są różne, jednym z nich z na pewno jest niewiedza o tym, kto ma pierwszeństwo bądź liczenie na to, że będzie się szybszym od innego kierowcy na skrzyżowaniu. Warto pamiętać również o tym, że pierwszeństwo nie zwalnia nas od obowiązku obserwowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy również mogą popełnić błąd.
 

Jazda na pamięć.


Będąc początkującym kierowcą, często zdarza nam się jechać z użyciem nawigacji, której bezgranicznie ufamy. Nie można jednak zapomnieć o obserwacji bieżącej sytuacji na drodze i zwracaniu uwagi na znaki. Bezgraniczne zaufanie do sprzętu prowadzi często do nieprzyjemnych zdarzeń drogowych.
 

Korzystanie z telefonu podczas jazdy.


„Nie baw się telefonem” - tę zasadę powinien mieć w pamięci każdy kierowca, niezależnie od wieku. Korzystając z telefonu podczas jazdy, narażamy nie tylko siebie, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z roku na rok rośnie liczba wypadków spowodowanych używaniem telefonu podczas jazdy. Nie tylko rozmowa, ale każda czynność, która wiąże się bezpośrednio z trzymaniem urządzenia w dłoni, podlega karze.

Pamiętaj kierowco młody, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo! O tym, że każdy kierowca powinien znać przepisy, nie trzeba nikogo przekonywać. NA WSZELKI WYPADEK - podajemy link do tych, które regulują prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. 
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły