Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Jak skutecznie przeprowadzić likwidację szkody z OC sprawcy?

Udostępnij znajomym

Możemy jeździć bezpiecznie i ostrożnie, ale prawda jest taka, że wystarczy tylko chwila nieuwagi, błąd drugiego kierowcy lub inny przypadek losowy, by doszło do zderzenia. Na polskich drogach dochodzi dziennie do ponad 1000 kolizji, wypadków, stłuczek. Niestety, może okazać się, że również Tobie przydarzy się taka nieszczęśliwa przygoda. Warto, żebyś w takiej sytuacji wiedział, jak się zachować. Zakładamy, że nikt nie ucierpiał, odniesiono straty tylko materialne i wina leży po stronie innego kierowcy. Czy wiesz jak postępować, by skutecznie uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
 

Jak postępować na miejscu zdarzenia drogowego?


Przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, bądź usunąć samochód z drogi tak, aby nie utrudniał poruszania się, innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku, gdy tego nie zrobimy, możemy narazić się na otrzymanie mandatu karnego.

Pamiętaj o udokumentowaniu szkody już na miejscu zdarzenia. Jeżeli sprawca przyznaje się do winy, a w zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba, możemy poprzestać na spisaniu „oświadczenia o zdarzeniu drogowym”. Kompletny wzór znajdziesz w załączniku do artykułu. Warto skorzystać z gotowego wzoru, masz wtedy pewność, że dokument zawiera wszystkie wymagane informacje. Spisanie danych sprawcy i sprawdzenie ważności polisy OC pojazdu, którym się poruszał, może oszczędzić Ci wielu kłopotów w dochodzeniu swoich praw. Gdy zachowanie drugiego kierowcy budzi Twoje podejrzenia, wezwij policję! Będziesz miał pewność, że cała sytuacja zostanie wtedy właściwie opisana i nikt nie wycofa się z zeznań. Warto poza spisaniem oświadczenia, zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdów.
 

W jakim czasie mam obowiązek zgłosić szkodę?


Przepisy mówią o 3-letnim terminie zgłoszenia szkody z OC sprawcy. W niektórych przypadkach warto jednak zrobić to już na miejscu. W polisie możemy mieć zapewnione np. holowanie uszkodzonego samochodu albo pomoc w załatwieniu formalności i auta zastępczego. Z reguły obsługa jest całodobowa. Warto więc znać swoje prawa i z nich korzystać!

Ze zgłoszeniem szkody nie należy również zwlekać. Jeżeli będziemy korzystać z uszkodzonego samochodu, ubezpieczyciel może uznać, że przyczyniliśmy się do poszerzenia rozmiaru szkody lub, że nie wszystkie usterki zostały spowodowane w wyniku interesującego ich zdarzenia.
 

Jak zgłosić szkodę?


Procedury są różne, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Szkodę możemy zgłosić osobiście, ale także przez Internet, faksem lub jak już zostało powiedziane wyżej – telefonicznie.
 

Do kogo się udać, by zgłosić szkodę?


Standardowo likwidacją szkód zajmuje się Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia.

Możesz również skorzystać z BLS-czyli bezpośredniej likwidacji szkody. Dzięki niej wszystkimi formalnościami zajmie się Twój Ubezpieczyciel, w którym wykupiłeś polisę OC. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko, gdy odniesiono straty wyłącznie materialne w postaci uszkodzonego pojazdu.
 

Wariant gotówkowy czy bezgotówkowy?


W większości przypadków ubezpieczyciel proponuje likwidację szkody na podstawie kosztorysu-wypłata gotówki do ręki. W trakcie oględzin rzeczoznawca dokona technicznej oceny pojazdu i oszacuje wartość strat. Następnie sporządzi raport i udokumentuje rozmiar szkody. W sytuacji, gdy uszkodzenia są niewielkie, wysokość odszkodowania może zostać ustalona na podstawie dostarczonych przez nas zdjęć. Często wyceny „gotówkowe” są zaniżane, dlatego w niektórych przypadkach nie da się naprawić samochodu tak, jak oczekuje tego właściciel. Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo odwołania się od niekorzystnej wyceny, Ubezpieczyciel ma wtedy obowiązek ponownie rozpatrzyć sprawę.

Jeżeli jednak chcesz naprawić auto solidnie, przy użyciu odpowiednich technologii i części, wybierz wariant naprawy bezgotówkowej. Serwisy, które naprawiają samochody bezgotówkowo, znają procedury w Towarzystwach Ubezpieczeniowych i są w stanie wynegocjować dla swojego Klienta najlepsze warunki.

Zlecając naprawę uszkodzonego samochodu i likwidację szkody do któregokolwiek z serwisów należących do sieci Compet, masz pewność, że zostaniesz właściwie obsłużony, a my znając Twoje prawa, zadbamy o Twoje interesy, tak, abyś mógł szybko zapomnieć o całym zdarzeniu.
 

Nasi Specjaliści ds. likwidacji szkód, każdego dnia przyjmują różnego rodzaju zgłoszenia
i doskonale znają proces, dlatego warto im zaufać!


Autor: Bartłomiej Gospodarczyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły