Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Kolizja z rowerzystą - jak uzyskać odszkodowanie?

Udostępnij znajomym
W zeszłym roku policja zarejestrowała ponad 1,8 tysiąca wypadków z udziałem rowerzystów. Rosnące z każdym rokiem natężenie ruchu rowerowego na ulicach sprawia, że coraz bardziej prawdopodobna jest kolizja z kierowcą jednośladu. O ile kierowca pojazdu mechanicznego ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC, to w przypadku rowerzysty, sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Rowerzyści mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC (koszt to kilkadziesiąt złotych rocznie), ale niewiele osób korzysta z takiej polisy. Ponadto warto pamiętać, że do poruszania się rowerem nie potrzebujemy też żadnych uprawnień (wyjątkiem są osoby niepełnoletnie, które muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1).

Jak przebiega likwidacja szkody, jeżeli winowajcą zdarzenia był rowerzysta?

Taką szkodę możemy zlikwidować na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy polisy obowiązkowej, czyli OC, a drugi dobrowolnej polisy autocasco, czyli AC.

W przypadku, gdy winę za zdarzenie drogowe ponosi rowerzysta, który nie miał ubezpieczenia OC, to pozostaje nam uzyskanie odszkodowania bezpośrednio od niego. W takiej sytuacji rowerzysta musi przyznać się do winy i zgodzić na wypłatę odszkodowania z własnej kieszeni

W sytuacji, gdy nie uda nam się zlikwidować szkody w ramach OC, możemy skorzystać z autocasco. Z tej opcji możemy skorzystać niezależnie od tego, kto był sprawcą kolizji. Jeżeli winny być cyklista to Twoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno odebrać kwotę wypłaconego odszkodowania od rowerzysty (jeśli to on był sprawcą wypadku). Niestety w przypadku AC - nawet kiedy otrzymasz odszkodowanie, to do czasu odzyskania przez ubezpieczyciela odszkodowania od rowerzysty, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę. Warto jednak mieć na uwadze to, że ubezpieczyciel nie ma obowiązku podawania rowerzysty do sądu. Niestety, w przypadku, gdy ubezpieczyciel nie odbierze wypłaconego Ci odszkodowania od rowerzysty, to stracisz zniżkę z AC.

W jakiej sytuacji warto wezwać policję?

Jak zwykle w przypadku zdarzenia drogowego trzeba stosować prostą zasadę: jeżeli nie ma rannych, to nie mamy obowiązku wzywać policji. W takiej sytuacji możemy dojść do porozumienia i załatwić sprawę na miejscu kolizji. Warto jednak pamiętać o spisaniu oświadczenia z zapiskiem o wypłacie rekompensaty za straty materialne na miejscu zdarzenia oraz zrobić dokumentację fotograficzną miejsca kolizji, obszarów, w których rower uszkodził samochód, a także samego jednośladu.

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły