Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Newsy z branży

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych w Internecie?

Udostępnij znajomym
Polskie przepisy nie nakładają na policję żadnych limitów co do ilości punktów karnych przyznanych piratom drogowym. Oznacza to, że wystarczy jednorazowo za kierownicą popełnić kilka wykroczeń, aby stracić prawo jazdy. W Polsce maksymalny limit punktów karnych, jakie można posiadać, by nie stracić uprawnień, to 24. Czasem limit jest obniżony - np. kierowca, który ma prawo jazdy mniej niż rok, może mieć tylko 20 punktów karnych. W sytuacji, gdy często dostajesz mandaty, warto co pewien czas sprawdzić stan swojego konta. Poniżej przedstawiamy instrukcję jak to zrobić przez Internet.

1. Założenie profilu zaufanego przez Internet.

Chcąc sprawdzić liczbę punktów karnych przez Internet, należy najpierw mieć założony profil zaufany. Możemy to zrobić na stronie www.gov.pl. W tej sytuacji rozwijamy menu (lewy górny róg), a następnie przechodzimy do zakładki „profil zaufany”. Ponadto możemy założyć konto online za pośrednictwem jednego z banków np. ING Bank Śląski lub Alior Bank.

Drugą możliwością jest wypełnienie na stronie www.gov.pl - formularza, a następnie potwierdzenie założenia profilu zaufanego w jednym z 1500 punktów stacjonarnych w całej Polsce.

2. Logowanie do profilu zaufanego.
 
  • należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, a następnie przejść do zakładki „kierowcy i pojazdy”;
  • kliknąć „sprawdź swoje punkty karne”;
  • kliknąć przycisk „zaloguj się”, a później zalogować się na swój profil zaufany;
  • gdy wyświetli się komunikat „wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”, należy kliknąć „podpisz profilem zaufanym”;
  • gdy pojawi się prośba o autoryzację, należy potwierdzić zamiar podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „autoryzuj i podpisz dokument”;
  • kolejnym krokiem jest wpisanie jednorazowego kodu;
  • po wpisaniu kodu, zostaniemy ponownie przekierowani na stronę www.obywatel.gov.pl, na której możemy sprawdzić liczbę punktów karnych.

Warto wiedzieć, że informację o liczbie punktów karnych, zgromadzonych na swoim koncie uzyskamy również na komisariacie policji w miejscu swojego zamieszkania. Idąc na komisariat, powinniśmy wziąć ze sobą dowód tożsamości. Sprawdzenie punktów karnych na komisariacie policji jest bezpłatne. W przypadku, gdy chcemy sprawdzić punkty karne i otrzymać pisemną informację o swoim „stanie posiadania” powinniśmy mieć ze sobą (oprócz dokumentu tożsamości) dowód uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 17 zł z tytułu wydania zaświadczenia o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk