Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Poradnik motoryzacyjny

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Udostępnij znajomym
Każdy samochód osobowy wyposażony jest w trzy lusterka – wewnętrzne, czyli tzw. wsteczne i dwa boczne, zewnętrzne. O tym, że prawidłowe ustawienie lusterek jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, nie trzeba przekonywać nikogo. Niestety, w praktyce większość kierowców robi to źle, a nieprawidłowe ustawienie lusterek może być przyczyną wypadku, bądź kolizji.

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby całkowicie wyeliminować martwe pole, czyli obszar wokół pojazdu, który nie jest widoczny dla kierowcy w lusterkach bocznych, ani w lusterku wstecznym. Pamiętaj, aby dostosować pozycję lusterek do pozostałych zmiennych ustawień w samochodzie, dlatego najpierw należy odpowiednio wyregulować pozycję fotela, a dopiero potem lusterka.

Lusterko wewnętrzne ustawiamy w taki sposób, żeby było w nim widać całą tylną szybę samochodu. Lusterko wsteczne można przestawić do jazdy nocnej, za pomocą umieszczonego pod nim przełącznika. Nowsze samochody wyposażone są w specjalne lusterka (fotochromatyczne), które automatycznie ściemniają się i rozjaśniają, tak aby kierowca nie został oślepiony przez pojazdy jadące za nim. Podczas nocnej podróży poprawia to nie tylko komfort, ale też widoczność, a co za tym idzie - bezpieczeństwo.

Przed ustawieniem lusterka od strony kierowcy należy pochylić głowę w stronę bocznej szyby. W takiej pozycji ustawiamy je tak, aby widzieć w nim było zaledwie niewielki boczny fragment pojazdu. Lusterko od strony pasażera ustawiamy po przesunięciu głowy nad środkowy tunel samochodu. W tym przypadku również ustawiamy je tak, aby widoczny był jedynie fragment pojazdu. Lusterka boczne nie mogą być ani ustawione zbytnio do dołu (aby widzieć w nich krawężniki) ani zbytnio do góry.

Jak powinno się korzystać z lusterek w czasie jazdy?

Przede wszystkim należy spoglądać w nie często, aby stale kontrolować to, co dzieje się wokół pojazdu. Z wyjątkiem sytuacji, w której cofamy, w lusterka powinno się spoglądać krótko. W kilka sekund możemy określić, z jaką prędkością poruszają się pojazdy po innych pasach drogi oraz jesteśmy w stanie ocenić możliwość zmiany pasa. Powinniśmy automatycznie spoglądać w lusterka przy każdej redukcji biegu, przy zdjęciu nogi z pedału gazu oraz gdy mamy zamiar hamować.

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły