Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Newsy z branży

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Udostępnij znajomym
Sezon rowerowy w pełni, co wyraźnie widać na naszych drogach, które dzielimy z kierowcami jednośladów. Przepisy ruchu drogowego mówią jasno, że w codziennych warunkach nie można jeździć rowerem po chodniku. Uważane jest to za niebezpieczne i stanowiące zagrożenie życia zarówno dla samych rowerzystów, jak i pieszych. Warto jednak wiedzieć, że są wyjątki, gdzie rowerzyści mogą poruszać się chodnikiem. O jakich sytuacjach mowa?
 
  • Pierwsza z nich to opieka nad dzieckiem, które nie ukończyło 10 lat i jedzie na osobnym rowerze. Powinno ono być zaopatrzone w kask ochronny, a dorosły musi dbać o jego bezpieczeństwo.
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (te warunki muszą być spełnione łącznie).
  • Warunki pogodowe są wyjątkowo niekorzystne na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) i zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty.
W sytuacji jeśli powyższe warunki nie występują, a rowerzysta zostanie zatrzymany w trakcie jazdy chodnikiem przez odpowiednie służby, grozi mu mandat w wysokości 50 zł

Autor: Bartłomiej Gospodarczyk
ZOBACZ RÓWNIEŻ

Proponowane artykuły