Znajdź serwis
Bezpłatna infolinia
22 506 61 50
Facebook

Prawo jazdy w telefonie już od grudnia!

Udostępnij znajomym

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, już od 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie prawa jazdy. Warunkiem jest korzystanie z aplikacji mObywatel, w której pojawi się nowa funkcja - mPrawo Jazdy. To cyfrowy odpowiednik fizycznego dokumentu, który będzie honorowany przez policję tak samo, jak fizyczne prawo jazdy. Dodatkowo od ręki będziemy mogli sprawdzić liczbę punktów karnych. O tym, jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez Internet pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. 

Aby móc cieszyć się cyfrową wersją naszego prawa jazdy, wystarczy ściągnąć aplikację mObywatel i zalogować się przez swój profil zaufany. Dodatkowo zakładka mPojazd w aplikacji zawiera dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Znajdziemy tam również informacje o badaniu technicznym, marce, modelu, a także o numerze rejestracyjnym i VIN pojazdu. Co ważne, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC bądź ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.  

Z zakładki mPojazd mogą korzystać tylko osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów i pozostałych pojazdów.